TUROT PULSU UZ BIŠU DZĪVĪBAS
Medus ir gandrīz ikvienam iecienīts kārums jau kopš bērnības. Kurš gan mazotnē nav ar kāru muti ēdis medusmaizi vai malkojis tēju ar medu? Tas ir dabisks saldinātājs, kas papildina dažādus desertus un pamatēdienus, un tomēr, iegādājoties medu, mēs reti aizdomājamies par to, kā tas tiek ražots un cik tālu ceļu ir mērojis, lai nonāktu mūsu virtuvē.
Toms Grudovskis
Lai mēs varētu iegādāties medu un dažādus citus bišu produktus, visu gadu cītīgi strādā biškopji. Viņi uztur un audzē bites, novāc ražu, iztīra un iekārto stropus un nogādā medu mūsu veikalu plauktos. Arī Toms Grudovskis un viņa tētis jau vairākus gadus strādā šajā nozarē.
Ideja par biškopību un savas zemnieku saimniecības radīšanu ienāca prātā Toma tētim Artūram, kad padomju laikos vajadzēja izšķirties starp mācībām universitātē vai tehnikumā. Galu galā viņu iesauca armijā, un, kad viņš atgriezās, bija skaidrs, ka vēlas nodarboties ar biškopību – tā tapa pamati Z/S “Lielvaicēni” saimniecībai, kas tagad ir ģimenes uzņēmums jau 31 gadu.
Zemnieku saimniecība ir dibināta 1992. gadā, kas iesākās tikai kā biškopība. Sākumā Toma tētis sāka strādāt ar salīdzinoši nelielu bišu saimju skaitu, laika gaitā tām palielinoties līdz pat aptuveni 400 saimēm un 10 hektāriem aramzemes.
Toms norāda, ka biškopība ir sezonāls darbs – jāsāk kārtīgi strādāt aptuveni aprīļa vidū, līdz pat oktobrim, apmēram 10 līdz 12 stundas katru dienu.
Ziemas periodā jāizpilda mājas darbi, proti, jāsagatavo sūnas nākošajam gada, jāizkausē vasks, jāsagatavo bižu maizi un vēl citi darbi. “Tas ir kā skolotājiem, tikai otrādi – vasaras kārtīgi strādā, ziemas brīvākas,” saka Toms.
Bet kā tad īsti notiek medus ievākšana? “Tu aizej pie stropa, atver viņu vaļā un redzi – tur ir skaisti rāmīši pilni ar ievākto medu. Tātad bites savu darbiņu ir lieliski padarījušas,” stāsta Toms.
“Tev ir jāsagaida, kad pilnībā pagriežot rāmīti uz augšu un uz leju nekas netek ārā – tad var ievākt skaistu vasaras medu, kuru uzreiz var arī ēst.”
Medus ir viens no retajiem produktiem, kuru neapstrādā.
Tas ir pārsvarā tiešs produkts no saimes – to nepasterizē, nepievieno nekādas ķīmiskas vielas, to tikai atdala no vaska un putekšņu daļiņām. Lielākos uzņēmumos medu filtrē, tas ir, atdala no putekšņu daļiņām, taču tas joprojām ir 100% dabīgs produkts
Toms stāsta, ka apputeksnētāji ir ļoti svarīgi un bites ir liela daļa no tiem. Tās nodrošina mūsu kultūraugu apputeksnēšanu, sākot ar pupām, rapsi, ābelēm, ķiršiem un līdz pat mandeļu kokiem Amerikā. Tās nodrošina augu turpmāko dzīvi un iespēju pavairoties. Taču bitēm ir arī savādāka nozīme – tās ir barība gan putniem, gan lāčiem, un nodrošina barību arī cilvēkam – medu.
Lai gan pēdējā laikā bieži dzirdamas bažas par bišu izmiršanu un to populācijas samazināšanos, Toms apgalvo, ka uztraukumam vēl nav pamata. “Es no biškopja un biologa perspektīvas neuztraucos – biškopji uztur pulsu uz bišu dzīvības. Mēs nodrošinām nākamo paaudžu izplatīšanos un to saimju izdzīvošanu,” saka Toms.
Medus kēksa recepte
Ja vēlies pagatavot kādu gardu uzkodu no medus, izmēģini pavisam vienkāršo medus kēksa recepti:
NEPIECIEŠAMS:
*250 grami medus
*300 grami miltu
*2 olas
*200 g skābā krējuma
*25 grami sviesta
*1/2 tējkarotes sodas
*1 paciņa vaniļas cukura
*1 tējkarote cepamā pulvera
-
Medu ar olām saputo, pieliek klāt krējumu, cepampulveri, vaniļas cukuru un ar citrona sulu aplietu sodu.
-
Pievieno sviestu, pakāpeniski pieber miltus un iemīca mīklu.
-
Mīklu lej iepriekš sagatavotā un ietaukotā kēksa formā.
-
Cep 180 grādos, aptuveni 40 minūtes.
Šo un citas medus ēdienu receptes vari atrast tīmekļa vietnē www.medus.lv